KADIN PANTOLON MODELLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Makale yayınlanma tarihi: 2 Oca 2024 Makale yazarı: Eadam Dijital
KADIN PANTOLON MODELLERİ VE ÇEŞİTLERİ
Tüm Yeni

 Bel bölgesinden başlayarak ayak bileğine kadar uzanan bir giyim çeşididir. Günlük hayatımızda oldukça sık tercih edilen ve rahatlık konusunda fazlaca imkân sağlayan bir giyim seçeneğidir.

Eski dönemlerden beri kadınların hayatında etek vardı. Fakat gelişen ve değişen hayat şartlarıyla birlikte kadınların hayatına pantolon da girmiştir. Günümüzde artık pantolon kullanımında cinsiyet farklılığı kalmamıştır. Günlük hayatta sıklıkla tercih edilen kadın pantolon modelleri çeşitlilik açısından da zengindir.

Kadın pantolon çeşitleri

Pantolonlarda çeşitlilik fazladır. Günlük hayatta olduğu kadar özel günlerde ve şık görünüm için tercih edilebilir bir türdür. Kadın Pantolon modelleri kumaşlarına göre farklılık gösterir. Aynı zamanda duruşlarına göre de isimlendirilir. Peki, nedir bu çeşitler? Boru paça pantolon, skinny pantolon, İspanyol paça, dar paça, tayt, düz pantolon, arazi pantolon, kargo pantolon, eşofman, şort, şalvar, etek pantolon ve tulumdur.

Paçalarına Göre Kadın Pantolon Modelleri

Kadın pantolon modelleri paça boylarına göre farklı isimler almıştır. Skinny pantolon, boru paça pantolon, gaucho pantolon, sarkık paçalı pantolon, kıvrılmış paçalı pantolonlar, etek pantolon, şalvar, eşofman pantolon, kapri pantolon, İspanyol paça pantolon, bahçıvan pantolon, tulum, tayt pantolondur.

​Skinny Pantolon

Kadınların pantolon seçiminde fazlaca kullanılan bir pantolon türüdür. Vücudu fazlaca saran ve vücuda yapışan bir pantolon türüdür. Kesim olarak dar kesimli bir pantolon modelidir.

​Boru Paça Pantolon

Pantolon paçaları ayak bileğine kadar düz bir şekilde inen pantolon modelidir.

​Gaucho Pantolon

Bu kadın pantolon modelleri, etek modellerini anımsatır. Çünkü paçaları geniştir ve oldukça rahat kullanımlıdır.

​Sarkık Paçalı Pantolon

Sarkık paçalı pantolonların paçaları salaş görünüme sahiptir.

​Kıvrılmış Paçalı Pantolonlar

Bu tür kadın pantolon modelleri paçaları kıvrılarak kullanılır. Paça şekline göre bir farklılık yaratır.

​Etek Pantolon

Bel kısmından aşağıya doğru inerken oldukça geniş paçalara sahip olan pantolon türüdür. Kadın pantolon modelleri rahatlığıyla eteğin zarifliğinin birleşmiş hali gibidir.

​Şalvar Pantolon

Şalvar pantolonlar geleneksellikten etkilenerek bazı dokunuşlarla modernize edilmiş bir türdür. Kadın pantolon modelleri arasında en rahat pantolondur desek yeri vardır. Bol kesimi ve farklı kumaş çeşitleriyle kullanım açışından fazla seçenek sunar. Şalvar eski dönemlerden beri rahat olduğu için çalışma alanlarında kullanılmıştır. Günümüzde ise tercihler göz önünde bulundurularak farklılıklar kazanmıştır. Şalvar pantolonlar bel kısımlarından genellikle lastikli olarak kullanılır. Ağ kısmının geniş, diz hizasından sonra bileklere doğru daralır. Yine belinde olduğu gibi bileklerden de büzgülü lastiklidir.

​Eşofman Pantolon

Eşofman pantolon modelleri her ne kadar spor için tasarlanmış bir giyim olsa da şuan günümüzde günlük hayatta fazlalıkla kullanılan bir çeşittir. Eşofman pantolonlar rahatlığıyla ön plana çıkmıştır ve tercih sıralarında üst sıraları almıştır. Kesim olarak bol ve düz paça olarak rahattır.

​Kapri Pantolon

Kapri pantolon modelleri paça boyları diz altı ile ayak bileğinin arasında bir boya sahiptir. Kumaştan ya da Jean kumaştan üretilebilir.

​İspanyol Paça Pantolon

İspanyol paça pantolon modelleri 60lı, 70li yıllarda oldukça ön planda kalmıştır ve popüler olmuştur. Özgür ruhlu kadınların tam kişiliğini yansıtan bir parçadır. Paçaları dizden itibaren oldukça genişler. Kısa boylu kadınlar ayakkabı tercihlerini yüksek topuktan kullanarak İspanyol paçanın avantajından yararlanabilir. İspanyol paça belden ve kalçadan vücudu sarar ve oturur. İspanyol paça pantolon modelleri kombinlemek de oldukça kolaydır. Kazaklarla, gömleklerle tamamlanabilir. Pantolonun malzemesine göre üstünüze giyeceğiniz parçayı tamamlayabilirsiniz.

​Bahçıvan Pantolon

Asıl üretim amacı iş ortamında, bahçıvanların çalışma alanında rahat hareket etmesi için ve konforlarını sağlamak için üretilmiştir. Daha sonra insanların farklılık yaratmak için kendilerine uyum sağlayarak gündelik hayatta kullanılabilir hale gelmiştir. Kadınlar da bu parçayı hem günlük olarak kullanarak hem de değişik parçalarla tamamlayarak şık görünüm elde edebilirler.

​Tulum

Tulumlar bir esinlenme ürünüdür. Üniformalardan ilhan alınarak ortaya çıkan tulumlar maskülen bir hava oluşturur. Tek bir parça olarak tasarlanan tulumlar kullanılan farklı kumaşlarla oldukça şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Tulumları abiye şeklinde görmekte mümkün. Şık olarak kullanılabileceği gibi gündelik hayatta da kurtarıcı bir parçadır. Rahatlığı ile vazgeçilmez bir parça olabilir.

​Tayt Pantolon

Tamamen vücudu saran bir parçadır. Dar olduğu için bacak kısımlarını da sıkıca kavrar. Tayt pantolon modelleri uzun gömleklerle kombin yapılabilir. Aynı şekilde bluzlarla da tamamlamak mümkündür. Kadınların rahatlık açısından sıklıkla tercih ettiği bir parçadır. Hem kolay kullanımı hem de rahatlığı gözde bir parça olmasını sağlamıştır.

Bel Seviyelerine Göre Kadın Pantolon Modelleri

 

Pantolonlar bel seviyelerine göre de isimlendirilir. Bunlar: yüksek belli pantolon, orta yükseklikteki pantolon, düşük belli pantolon ve de çok düşük belli pantolon.

Sizde pantolan seçimlerinde bir fikir edindiyseniz  pantolon kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

​Yüksek Belli Pantolon

Yüksek belli kadın pantolon modelleri kemer boyları bel hizasından yüksekte olan pantolon türüdür. Yüksek belli pantolonların avantajlarından biri boyu uzun göstermesidir. Bir diğer avantajı yüksek belli olmasından dolayı bel bölgesini toparlar. Hem spor bir görünümle tamamlayabilirken hem de şık olarak birleşecek parçalardır. Yüksek belli kadın pantolon modelleri gömleklerle, kısa kazaklarla, kısa tişörtlerle kombinlenebilir. Yüksek belli pantolonlar kısa boylu kadınlar için doğru bir tercih olabilir. Çünkü yüksek belli pantolon modelleri boyu uzun gösterme avantajı vardır. Kısa boylu kadınlar da bu avantajdan yararlanarak daha uzun görünebilirler.

​Orta Yükseklikteki Pantolonlar

Kemer kısmı belin tam hizasındadır. Her kadının dolabında mutlaka olan bir parçadır. Hiçbir zaman modası geçmeyen bir giyimdir. Orta yükseklikteki bu pantolon modelleri gömleklerle çok güzel tamamlanabilir. Yine kazaklarla bir kombin yapılabilir. Daha şık bir görünüm kazanmak istenir ise ceketler bunun için tam iyi bir parça olacaktır.

​Düşük Belli Pantolon

Düşük belli pantolon modelleri kemer kısımları göbek deliğinden aşağıda bir seviyededir. Yüksek belli pantolona göre biraz risklidir. Çünkü vücudunuzun düzgün görünmesi için kombinleri daha dikkatli yapmak gerekir. Düşük belli pantolon modelleri kalça kısmını ön planda tutmasından dolayı seçim yaparken birkaç kez düşünmek gerekir. Çünkü vücudu istemediğimiz görüntülere maruz bırakabilir. Düşük belli pantolon modelleri her mevsim tercih edilebilir. Mevsimsiz bir parça olan düşük belli pantolon modelleri kombinlemekte oldukça önemlidir. Günlük hayatta her zaman ve kolaylıkla kombinlenebilir.

​Çok Düşük Belli Pantolon

Düşük belli pantolonlardan daha düşük bir bele sahip olan bir pantolon türüdür. Düşük belli pantolon modelleri riskli bir tercihtir. Doğru kombin yapılmazsa tercih edilmemelidir. Düşük belli pantolon modelleri tesettürlü kadınlarında tercihleri arasındadır. Düşük belli pantolonlarda olduğu gibi çok düşük belli pantolonlar her daim tercih edilebilir. Mevsim açısından her zaman kullanımı olan bir parçadır.

Pantolon modelleri ilk dönemlerde erkeklerin giyim aracı olsa da zaman geçtikçe kadınlar içinde vazgeçilmez parça olmuştur. Kadınların giyim hayatına giren pantolon kadınların vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır. Pantolondaki fazla olan çeşitlilik talep edilme oranını arttırmıştır. Bu sayede kadınların günlük hayatta kıyafet seçeneği de artmıştır. Yapılacak bazı küçük inceliklerle boyu uzun göstermek ya da olduğundan zayıf görünmek oldukça kolaydır. Yüksek belli pantolon modelleri seçerek boyu uzun göstermek mümkündür. Kadın pantolon modelleri her zaman popüler bir parça haline gelmiştir.

Paylaş: