ETEK MODELLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Makale yayınlanma tarihi: 2 Oca 2024 Makale yazarı: Eadam Dijital
ETEK MODELLERİ VE ÇEŞİTLERİ
Tüm Yeni

Etekler, belden aşağıya doğru giyilen belden oturan kumaş, kesim ve boyutlarına göre çeşitlilik gösteren bir kadın giyimidir. Yüzyıllardır kadınların giyiminde etek bulunmaktadır. İçinde bulunulan döneme göre modellerde ve kumaşlarda farklılık gösterse de etek kadınların vazgeçilmez bir parçasıdır.

​Etek Modelleri

Etek modelleri bünyesinde birçok çeşit barındırır. Bunlar;

A kesim Etek

Bel kısmından aşağıya doğru bollaşan bir etek modelleridir. A kesim etekler modelinden dolayı rahat bir giyim seçeneğidir. A kesim etek modelleri hem açık giyime hem de tesettür giyim tazına uygundur. Kışın genellikle çizme ve botlarla kombinlerken yaz aylarında da topuklu ayakkabı ve spor ayakkabılarla da tamamlanabilir.

​Kloş etek

Bol, kendinden dökümlü görünen, alt kısmı çan gibi gelen etek modelleridir. Etek kumaşının tam daireden ya da yarım daireden elde edilen bir modeldir. Genellikle boy olarak diz altında olan bir etektir. Kloş etekleri de a kesim etekler gibi kış aylarında çizmelerle tamamlayabilirsiniz. Yaz aylarında ise babetlerle kombinlemek güzel bir tercih olacaktır.

​Düz kesim etek

Belden tam kavrayan, kalça kısmından aşağıya doğru dümdüz inen etek modelleridir. Genellikle diz altına kadar inen bu etek modellerinde kısa boyda tercih edilebilir.

​Kalem etek

Bel kısmından yüksek olup aşağıya doğru kalem gibi ince dümdüz inen, genellikle diz hizasında ya da dizden aşağıda biten etek modelleridir.

​Pileli etek

Eteğin kumaşının bir bölümünün diğer etek kısmına katlanmasıyla oluşan bir etek modelidir. Bu katlamalar kalın katlamalar olabileceği gibi ince katlamalarda olabilir. Yaz aylarında daha çok tercih edilen pileli etekler tesettür giyiminde de tercih edilmektedir.

​Bağlamalı Etek

Şekil olarak yandan bağlanan etek modelleridir. Bağlamalı etekler genellikle uzun şekilde tercih edilmektedir.

​Çan Etek

Belden aşağıya doğru çan şeklinde açılan etek modelleridir. Bele ve kalça kısmına tam oturan etek modelleridir.

​Evaze Etek

Evaze etek, etek kısımlarına doğru açılan bir türdür. Belden etek kısmına doğru genişlik gösteren eteklere denir.

​Pantolon etek

Geniş paçaları olan ve isminden de anlaşılacağı gibi pantolona benzeyen bir etek modelidir. Oldukça rahat bir etek türüdür. Tesettür giyim içinde popüler bir modeldir. Pantolon eteği kemerlerle şık bir hale getirebilir ve istenilen şıklıkta olabilirsiniz.

​Asimetrik Etek

Şekil itibariyle önden ya da yandan birbirine asimetrik olarak yapılmış etek modelleridir. Değişiklik veya farklılık isteyenler için asimetrik modeller vazgeçilmez olabilir. Etek uçlarının birbirine eşit olmayan tam terine farklılık gösteren etek modelleridir.

​Peplum Etek

Eteklerin uç kısımlarına fırfır şeklinde ya da pile şeklinde kumaşlar eklenerek yapılan etek modelleridir. Aslında peplum ceketlerin alt kısımlarına eklenen bir parçayken daha sonrasında eteklerin uç kısımlarına uygulanmaya başlamıştır.

​Parçalı Etek

Aynı tarzda kesilmiş birden fazla parçadan oluşturulmuş etek modelleridir.

​Bürümcük Etek

Bürümcük, büzgülü bir kumaştan yapılan etek modelleridir. Kumaşının türünden dolayı ütüleme gerektirmeyen hatta ütülenmeyen bir kumaştır.

​Peştamal Etek

Peştamal etek modelleri genellikle denizde, plajda kullanmak için ideal bir modeldir. Kullanım olarak hemen yandan bağlanabildiği için mayo veya bikini üstüne giyip bağlanabilir. Hamamlarda kullanılan peştamallardan esinlenerek modernize edilmiş bir modeldir.

​Büzgülü Etek

Büzgülü etek bel kısmında büzgüleri olan boy olarak diz hizasında ya da daha da uzun olan etek modelidir.

​Geniş Kemerli Etek

Bel hizasından kalça kısmına kadar geniş ve düz kemer gibi görünen alt kısmına farklı model eklenerek yapılan etek türüdür.

​Fırfırlı Etek

Fırfırlı etek modelleri kat kat ya da tek kattan oluşan ve fırfırlı bir modeldir. Fırfırlı etekler hareketli bir model olduğu için kombin yaparken bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

​Lale Etek

Lale etek bel hizasından aşağıya doğru genişleyen ve sonrasında daralıp incelen etek modelleridir. Lale etek modelleri bel kısmını kıvrımlı gösterir. Saten ve ipek kumaşlarla yapılan lale etek modelleri size zariflik ve şıklık katacaktır.

​Balon Etek

Balon etek genellikle zaten ya da tafta gibi parlak kumaşlardan yapılan eteklerdir. Alt kısmı balon gibi şişkin bir biçimdedir. Düz, desenli veya renkli kumaşlarla yapılan bir modeldir.

​Boyutlarına Göre Etek Modelleri

Etek modelleri haricinde etekler boylarına göre de sınıflandırılır. Bunlar ise mini, midi ve maxidir.

​Mini Etek

Mini etekler belden başlayıp diz üstünde biten eteklerdir. Tüm etek türlerinin içinde en çok tercih edilen tür olabilir. Kendine güveni olan ve düz bacaklara sahip olan kadınların tercihlerinde ilk sırada yer alır. Mini etek giyimi oldukça riskli bir boydur. Ama dikkatli bir şekilde kullanıldığında bir sorun teşkil etmez. Mini etekler mevsim fark etmeksizin yaz kış giyilebilecek eteklerdir. Mini etek modelleri boyu uzun göstermek içinde tercih edilebilir. Mini etek eski zamanlardan beri kullanırdı. Fakat 1950li yıllardan sonra moda da ön plana çıkan bir boy olmuştur. Mini eteğin boy olarak net bir ölçüsü yoktur. Ancak giyen kişiye göre farklılık gösterebilir. Model olarak çan etekler, dar etekler, pileli etekler ve düz etekler mini eteklerde tercih edilir. Mini etekler özgürlüğü ve aynı zamanda bağımsızlığı da simgelemiştir. Kadınların kendine olan güvenlerini ön plana çıkarmalarında yardımcı olmuştur. Dönem dönem mini etekler ön plana çıktığı gibi bazı zamanlarda da değer görmemiştir.

​Midi Etek

Midi etekler belden başlayarak genellikle diz altında biten ve ortalama bir boy olan uzun etek ve kısa etek arasında kalan bir türdür. Bir eteğin midi olması için etek hizasının dizin altında olması gerekir. Yani diz görünmüyorsa o etek midi bir etektir. Midi etekler hem spor kombinlerle hem de şık kombinlerle tamamlanabilir. Midi etekler kullanılırken vücut tipine ve midi elbisenin şekline bakarak bunu göz önüne alarak seçim yapmak gerekir. Midi elbiseyi kısa boylu bir kadın tercih edecekse yüksek belli bir midi elbise seçmelidir. Bu sayede boyu kesilmemiş olacaktır. Ayakkabı olarak da stiletto ya da önü açık bir ayakkabı tercihi doğru olacaktır. Uzun boylu kadınlar midi elbiseyi tercih ederken rahatlıkla seçim yapabilir. Her modeli tercih edebilecekleri gibi istedikleri gibi de kombin yapabilirler. Şık olmak istenirse stilettoyla, spor bir görünüm kazanmak istenirse spor ayakkabılarla tamamlanabilir.

​Maxi Etek

Maxi etekler belden ayak bileklerine kadar uzun olan eteklerdir. Şıklık ve zariflik için oldukça ideal bir türdür maxi etek. Düz eteklerle ya da pileli eteklerle tamamlanan maxi etekler farklı şekillerde tamamlanabilir. Maxi etek şeklinde etek modelleri seçerken vücut tipini göz önünde bulundurmak gerekir. Her vücut tipine uygun olabilir. Fakat yine de kombin yaparken vücut özelliklerine dikkat etmek gerekir. Kolay kombinlenecek ve her mevsim kullanılabilecek maxi etekler aynı zamanda rahatlık açısından da oldukça iyidir. Farklı kumaşlardan yapılan maxi eteklerle her zaman şık ve zarif olmak elbette mümkündür. Şık olduğu kadar aynı zamanda kullanışlı da olan maxi etekler her kadını vazgeçilmez bir parçası olarak dolaplarında yerlerini alır. Farklı dönemlerde ön plana çıkan maxi etek modelleri yeni dönemlerde de tekrar ön plana çıkarak popüler olmaya başlamıştır.

Paylaş: