KAMEYA - 27.09.2021 10:41:07

Vücut Tiplerine Göre Hangi Elbise Modelleri Seçilmeli?

Vücut tipleri nelerdir?

Vücut tipi her kişide farklılık gösterebilir. Her insan vücudunun artı ve eksi yönlerini bildiği takdirde vücut tipine uygun elbise modelleri seçebilir. Şık ve güzel görünmek için modayı takip etmek tabii ki önemlidir. Fakat daha da önemli bir husus vardır ki bu da vücut tipine göre giyinmektir.

Erkek vücut tipi de kadın vücut tipi de bilimsel olarak üç farklı şekildedir. Bunlar; endomorf, mezomorf ve ektomorftur.

Endomorf vücuda sahip kişiler genel olarak yuvarlak bir yapıdadır. Endomorf vucüt tipine sahip kişiler genel olarak kısa boyludur.

Mezomorf vücut tipi atletik bir yapıya sahiptir. Mezomorf kas kazanımı için ideal atletik bir yapıdadır.

Ektomorf vücut ise en zayıf vücut tipidir. Ektomorf vücut tipine sahip kişiler “sıska” denilen bir görüntüye sahiptir.

Halk arasında ise vucit tipleri dört farklı şekilde isimlendirilmiştir. Peki, nedir bu vücut tipleri? (Armut vücut tipi, Elma vücut tipi, Dikdörtgen vücut şekli, Kum saati vücut tipi)

Bu vücut tiplerini tanımanın doğru yolu öncelikle kendi vücudumuzu bilmektir. Vücut tiplerinin ayırt edici özellikleri vardır. Bu özellikleri bildiğimiz zaman vücut tipimizi bulmuş oluruz. Aynaya baktığınızda vücudunuzu inceleyerek hangi vücut tipindesiniz bulabilirsiniz. Vücudunuzun hangi özellikleri var hangi vücut tipindesiniz kolaylıkla bulabilirsiniz.

Peki, vücut tipinizi nasıl anlarsınız? Hangi vücut tipindesiniz? Kolay yoldan vücut tipinizi nasıl bulabilirsiniz? İşte size kolay ipuçları. İşte cevaplarla vücut tipleri.

Armut vücut tipi

Türkiye’de daha çok Akdeniz kadınlarında görünen yaygın bir vücut tipidir. Üst bedenin dar olup alt bedenin yani daha çok basenlerin geniş olmasıdır. Armut vücut tipinde omuzlar dar, bel ince olduğu için kıyafet seçimlerinde omuzları geniş gösterecek ceketler ve gömlekler tercih edilmelidir. Bu vücut tipinde kamufle edilmesi gereken yer kalçalardır. Elbise modelleri seçerken A kesim tercih edilirse güzel bir şekilde kalçaları kamufle edecektir.

Elma vücut tipi

Üst bedenin daha geniş alt bedenin ise üst bedene göre daha dar olmasıdır. Dolgun ve büyük göğüsler, dar kalça ve geniş omuzlar bu vücut tipi tam olarak ifade eder. Bu vücut şeklinde dikkat edilmesi gereken bölge ise ince bacaklardır. Bu vücut tipinde kısa elbise modelleri en iyi seçim olacaktır. Üst bedende dökümlü kıyafetler seçerek dolgun ve büyük göğüsleri kamufle edebiliriz. Geniş omuzları ise koyu renk tercih ederek gizlenebilir.

Dikdörtgen vücut şekli

Dikdörtgen vücut tipindeki kadınlar genellikle dengeli ölçülere sahiptir. Normal ölçülerdeki göğüsler, eşit genişlikteki kalçalar ve kıvrımsız bir bele sahiptir. Kıyafet tercih ederken dikkat edilmesi gereken bölge ise bel bölgesidir. Kemer gibi aksesuarlarla bel hattını ortaya çıkartabilirsiniz.

Kum saati vücut tipi

Kum saati vücut tipine sahip olan kişiler en biçimli ve en güzel vücut tipine sahip insanlar arasındadır. Kum saati vücut tipinde vurgulanacak yer bel çizgisidir. Kıyafet seçerken ise A kesim, yırtmaçlı elbiseleri tercih etmek doğru olacaktır. Bu vücut tipi genelde en çok bilinen vücut tipidir.

Vücut tiplerine göre elbise modelleri seçimi nasıl olmalı? Elbiseleri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kendi vücut tipinizi bilmek ve kendi vücudunuzu tanımak elbise seçiminde büyük fayda sağlayacaktır. En önemli olan şey kişinin kendini giydiği elbisenin içinde mutlu ve güzel hissetmesidir. Aynı zamanda moda da bu konuda büyük oranda yardımcı olur.

Elbise seçiminde önemli olan vücudunuza hangi elbisenin tam olarak yakışacağıdır. Giyilen en şık kıyafet bile vücut tipinize uygun değilse kötü görünmenize neden olabilir. Bu yüzden hangi vücut tipi hangi elbiseyi giymeli bunu bilmek gerekir.

Armut vücut tipine uygun elbiseler

Armut vücut tipine uygun elbise seçerken straplez, halter yaka ya da V yakalı elbiseleri tercih etmek doğru olacaktır. Abiye elbiseler de ise kloş etekli ya da A kesim abiyeler tercih edilebilir. Bu vücut tipine sahip kadınlar kısa elbise modelleri tercih etmemelidir.

Özellikle mezuniyet elbiseleri seçiminde omuzları geniş olan kişilerin V yaka tercihi doğru olacaktır. V yaka modellerde dikkat üst bedeninizde olacaktır. U veya kare yaka modellerin üst bedeninizi ince gösterme avantajı olduğunu unutmamak gerekir. Kumaş seçimi olarak kaçınmak gereken bir kumaş türü vardır. Bu kumaş tipi satendir. Elbise seçimi yaparken saten seçmemek gerekir.

Elma vücut tipine uygun elbiseler

Bu vücut tipine sahip kadınların kıyafet seçerken alt ve üst bedenlerinin özelliklerini bilmesi gerekir. Bacakların ince olması avantajını kullanarak kısa elbise modelleri tercih edilebilir. Özellikle üst bedenin kalınlığının değil bacakların ön plana çıkmasında kısa modeller en iyi tercihtir. Ayrıca etek seçimi yaparken mini, kalem etekler ya da yırtmaçlı etekler giyilebilir. Elbiselerde de yine aynı şekilde yırtmaç kullanarak bacaklarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek uçuşan yaz elbisesi için V yaka güzel bir tercih olacaktır. Aynı zamanda gelinlik seçiminde V yaka tercih edebilirsiniz. Elma vücut tipinde kullanılan V yaka boynu daha uzun gösterir. V yaka göğüs dekoltesini ön plana çıkartır. Bu yüzden dekolte çok dikkat çekici olmamalıdır. Elbiselerde dekolte kullanırken fazlaya kaçmadan rahat edebileceğiniz elbiseler seçmelisiniz. Elma vücut tipinde beli ön plana çıkarmak isterseniz korseler kullanabilirsiniz.

Dikdörtgen vücut tipine uygun elbiseler

Dikdörtgen vücut tipi düz hatlara sahip bir vücut tipidir. Aynı zamanda kıvrımsız bir vücuttur. Bu yüzden elbise tercihlerinde vücut tipinin özelliklerini göz önünde tutmak gerekir. Dikdörtgen vücut tipinde elma vücut tipinde olduğu gibi bacakları ön plana çıkarabilirsiniz. İnce ve uzun bacaklara sahipseniz yırtmaç kullanabilirsiniz. Bu sayede bacaklarınızın inceliği ortaya çıkacaktır.

Elbise seçimlerinde düz kesim olan elbise modelleri tercih edebilirsiniz. İki parça olan elbiseler ve yaka olarak halter yaka sizin vücut tipiniz için en iyi seçim olabilir. Dikdörtgen vücut tipine sahip kişiler elbise seçimlerinde vücudu düz olmaktan çıkarmak için beli ön planda tutmalıdır. Bu vücut tipinde omuzlarla kendinizi ortaya çıkartabilirsiniz. Bu omuzlarda dikkat çeken işlemeler, taşlar ya da drapeli elbiseleri seçebilirsiniz. Gelinlik seçiminde de iki parça olan gelinlikler tercih edilebilir. Elbiselerin etek kesimleri A kesim olarak seçim yapabilirsiniz.

Kum saati vücut tipine uygun elbiseler

Artı yönü fazla olan vücut tiplerinden biridir kum saati vücut tipi. Vücut hatları en belirgin vücut tipidir. Kalçalar ve omuzlar eşit, bel ise incedir. Bu vücut tipindeki kadınlar istediği tarzda rahatlıkla giyinebilirler. Kum saati vücut tipinin avantajlarından yararlanabilirler. Elbise seçerken ince olan beli ön plana çıkarmak gerekir. Bol ve salaş tarzda olan elbiseler hatlarını kapatacağı için hatlarınızı ön plana çıkaran elbiseler tercih edilmelidir.

Balık formunda abiye elbiseler, yırtmaçlı elbiseler, A kesim elbiseler tercih edilebilir. Vücudunuza tam oturan elbiseler hatlarınızı ortaya çıkaracaktır. Vücudunuzun artısı olan belinizin inceliğini kullanabilirsiniz. Orantılı olan vücut hatlarınızda balık kesim elbiseler giyerek kalçalarınızın hatlarını belirginleştirmiş olursunuz. Yaz sezonu elbise modelleri olan yırtmaçlı elbiseler vücut tipinize uygundur. Aynı zamanda elbiselerde sırt dekoltesi kullanılabilir. İnce askılı elbiseler, straplez elbiseler tercihiniz olabilir.

 

ÜRÜNLERİMİZ